שפת האתר: |

972-8-8521444+

להצטרפות לרשימת התפוצה וקבלת המשרות הכי חמות לפני כולם
{{ errText }}
Thank You! We will contact you as soon as possible

מונדיאל 2014- כמה זה עולה לנו?

July 07, 2014

גם אתם בטח נתקלתם בשבועות האחרונים ב"מתים המהלכים", אולי אתם אפילו חלק מהם.
לא, אנחנו לא מתכוונים לזומבים מסדרת הטלוויזיה המצליחה, אלא לעמיתיכם לעבודה שבחודש האחרון מסתובבים עם עיניים נפוחות מעייפות לאחר ימים ארוכים של צפייה במשחקי כדורגל עד השעות הקטנות של הלילה.
פעם בארבע שנים קדחת הגביע העולמי (המונדיאל) סוחפת את כל העולם וההשפעה שלה היא לא רק על אוהדי הכדורגל באופן אישי, אלא גם על הכלכלות ושוק העבודה באופן גלובלי. 
95 מיליון צופים בממוצע למשחק, אלו נתוני הצפייה העצומים שהיו לשידורי מונדיאל 2010 מדרום אפריקה.
לפי סקר הרגלי צפייה שנערך, לפחות חצי ואפילו יותר מכמות הצופים הזאת, עשו זאת באמצעות לקיחת הפסקות צפייה ביום העבודה. המספרים של מונדיאל 2014 צפויים להיות גדולים יותר.

בארצות שבהם הכדורגל הוא חלק בלתי נפרד מהתרבות (במיוחד באירופה), האוהדים כמעט בוודאות ימצאו דרך לצפות במשחק, גם אם זה באותו רגע על חשבון העבודה שעליהם לבצע.
עובדים רבים שנשארים עד השעות הקטנות של הלילה, בסופו של דבר לוקחים ברגע האחרון יום מחלה למחרת ונעדרים מהעבודה. 
מעבר לבזבוז זמן העבודה, משחקי הכדורגל מעלים אמוציות וויכוחים בין אוהדים שונים באותו מקום עבודה, ויכולים לפגוע באווירה באותו מקום. 

אבל בואו נדבר רגע במספרים, או יותר נכון בדולרים. מה העלות שמסתתרת מאחורי נתוני הצפייה?
על פי הנתונים, 20 מיליון אמריקאים לקחו הפסקה מהעבודה כדי לצפות במשחק בין גרמניה לארה"ב .
14 מיליון מתוכם מרוויחים בממוצע 24.38 בפרק הזמן שבו נערך המשחק, מה שמסתכם בהפסד פרודקטיביות בעבודה בשווי של 682 מיליון דולר (הנתונים על פי אתר יאהו כלכלה). ושימו לב, אנו מדברים פה רק על משחק בודד אחד מתוך חודש שלם.
אבל למי אפשר לבוא בטענות, כשאפילו נשיא ארה"ב בכבודו ובעצמו לוקח הפסקה מהעבודה לטובת הכדורגל?


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

אפשר גם אחרת. אפשר לרתום דווקא את גביע העולם לטובת מקום העבודה.
למרות שמעסיקים רבים מזדעזעים מהמחשבה שהעובדים שלהם יעבדו פחות שעות מהמסוכם, מחקרים מראים שהפסקות יזומות במהלך יום העבודה לטובת פעילויות מהנות, דווקא מעלה את הפרודוקטיביות של העובדים.
העובדים מקבלים מוטיבציה לעבוד קשה יותר בתום ההפסקות, הלחץ בעבודה יורד,  והתפוקה שלהם עולה, למרות שבפועל עבדו פחות שעות.
בנוסף, אם להיות כנים, עובדים לא שומרים על פרודקבטיביות קבועה לאורך כל שעות העבודה. חלק משעות העבודה "מתבזבז" על גלישה באתרי אינטרנט, רשתות חברתיות ושיחות אישיות. בתקופת המונדיאל, הכדורגל מחליף את כל המוזכרים אך לרוב אינו מתווסף אליהם, כך שלא בהכרח יהיה שינוי דרסטי מבחינת תפוקת העובד.

אז האם גביע העולם גובה מחיר משוק העבודה? סביר להניח שכן. האם זה מחיר גבוה יותר מזה הנגבה מדי יום על גירויים אחרים כמו צפייה בחתלתולים מתוקים ביוטיוב? לא בטוח. האם פעם בארבע שנים זה מחיר נסבל בשביל להתענג על מסי, נייאמר, קומפני, אוסקר ואחרים? הרייטינג כנראה במקרה הזה מדבר בעד עצמו.